עקיפה מסוכנת

עקיפה בכביש הינה פעולה שרוב הנהגים מבצעים לעיתים קרובות. החוק מגדיר תנאים בהם מותר לעקוף ומצבים בהם העקיפה מסוכנת ולכן אסורה. נהגים "נורמטיביים" רבים מוצאים עצמם עוברים על עבירה זו, בין אם בגלל חוסר הכרות עם החוק ובין אם בגלל חוסר תשומת לב מספקת לנושא. אין ספק שלהיעצר על ידי שוטר ולהיות מואשם בכל עבירת תנועה זה מצב לא נעים. יחד עם זאת, חשוב שתדעו כי יש באפשרותכם להתייעץ ולהיעזר באיש מקצוע, עו"ד אשדוד מומחה לתעבורה, על מנת לנסות ולצמצם את חומרת הנזק.

מתי אסור לעקוף

נושא עקיפה מסוכנת מעוגן בחוק בסעיף 47 לתקנות התעבורה. סעיף זה מתאר כמה סוגי סיטואציות בהן העקיפה מסוכנת ולכן הנהג שייתפס מבצע עקיפה בתנאים אלו צפוי לעונש, באם ימצא אשם בבית הדין לתעבורה. עקיפה בדרך לא פנויה, עקיפה בשדה ראיה חסום, עקיפה תוך מעבר על קו הפרדה רצוף ועוד. קיים שוני בחומרת המצבים המתוארים ובהתאמה גם העונש שצפוי להיגזר על הנהג. אחת המטרות של עו"ד אשדוד מומחה לתעבורה היא לבחון את הראיות ולנסות להוכיח חפות. במצבים בהם לא ניתן להוכיח חפות, ינסה עורך הדין להמיר את הסעיף אישום שבו מואשם אותו נהג לסעיף קל יותר, ובכך להביא להקלה בעונש.

עקיפה בדרך לא פנויה

מצב ראשון וחמור במיוחד בעיני החוק הוא מצב בו הנהג יכול היה לראות בבירור כי הדרך בנתיב הנגדי אינה פנויה, ובכל זאת בחר הנהג לבצע עקיפה. זוהי סיטואציה אשר בסיכויים גבוהים תביא לאסון, ולכן נחשבת חמורה במיוחד. נהג אשר עבר עבירה זו צפוי לקבל עונש של שלילת רישיונו לתקופה ארוכה.

עקיפה כאשר הראות לקויה

מצב שני בחומרתו הינו מצב בו נהג ביצע עקיפה בעת שלא יכול היה לראות בצורה ברורה אם הדרך מולו פנויה או חסומה. במקרה זה מיוחסת לנהג תכונה של חוסר זהירות ורשלנות, ולא כוונת תחילה כמו שמקרה הראשון.

עקיפה תוך מעבר קו הפרדה רצוף

על פי החוק זוהי עקיפה אסורה ומסוכנת. במקרה זה כל שנדרש לתביעה הוא ןלהוכיח כי היה קיים קו הפרדה רצוף ובוצעה במקום זה עקיפה.

פורסם בקטגוריה טיפים לבעלי אופנועים. שמרו לכם במועדפים את הקישור לכתבה.